زیرساخت‌های بهداشت و درمان گیلان مناسب نیست | به جای نشستن به دنبال جذب بودجه رفتیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت رسانه و تلاش‌های آن‌ها در تبیین مسائل و مطالبه گری‌ها، گفت: با پیگیری و مطالبه گری‌های صورت گرفته علاوه بر مثبت شدن تراز مالی دانشگاه، ۱۹ پروژه عام‌المنفعه با حدود ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار در گیلان آماده بهره‌برداری است.

گیلان صدر: صبح امروز اعضای هیئت‌رئیسه خانه مطبوعات گیلان با ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان دیدار و در رابطه با افزایش تعاملات رسانه‌ای، مطالبه‌گری در حوزه سلامت و همچنین حمایت‌های صنفی اصحاب رسانه رایزنی و گفت‌وگو کردند.

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به عقب‌ماندگی‌های عدیده در گیلان به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان، اظهار کرد: استان گیلان در بسیاری از شاخص‌های سلامت، کشاورزی، گردشگری و… از میانگین کشوری عقب بوده و دیدن این‌همه عقب‌ماندگی در حوزه‌های مختلف با توجه به شرابط اقلیمی استان، مایه تأسف انسان می‌شود.

وی با اشاره به برخی از چالش‌های روزمره مردم گیلان، افزود: مردم استان با توجه به مواهب خدادای فراوان که در جای جای این استان قرار دارند، از بسیاری از امکانات و زیر ساخت‌های ضروری بی‌بهره اند، در حالی که استان گیلان یک استان گردشگرپذیر و در واقع متعلق به همه مردم ایران است.

وی ادامه داد: دو رودخانه‌ای که از وسط شهر رشت عبور می‌کنند به‌جای اینکه محور توسعه و زیبایی شهر باشند، موجب آلایندگی زیست‌محیطی و باعث خجالت مردم شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه وضعیت موجود ارائه خدمات در گیلان زیبنده مردم نیست، گفت: رسانه‌ها می‌تواتند در مقوله آموزش جامعه، تبیین مشکلات و همچنان مطالبه‌گری مسوولان کمک کنند تا گیلان به جایگاه واقعی خود در کشور دست یابد.

دکتر سالاری با اذعان به اینکه پس از ۳۰ سال از تأسیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان زیرساخت‌های ما اصلاً مناسب نیست، تصریح کرد: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت موجود، کار‌های زیادی برای ارتقای سطح بهداشت، درمان و سایر مسائل حوزه سلامت باید انجام شود و در این مسیر می‌طلبد تا همه به دانشگاه علوم پزشکی گیلان کمک کنند

وی با اشاره به برخی از مشکلات و موانع توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان دو سال پیش بالغ‌بر ۶۷۰ میلیارد تومان بدهی داشت، معوقات پرسنلی به بالای ۲۴ ماه رسیده بود و بسیار مهم‌تر اینکه فاصله برخورداری مردم از زیرساخت‌های درمانی در شهرستان‌ها با حداقل مرکز استان، بسیار معنا دارد بود و مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی به ویژه در بخش تصویر بردای تشخیصی مرکز استان و یا به استان‌های دیگر مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به فرسودگی ابنیه‌ی بخش بهداشت و درمان استان به‌ویژه در رشت گفت: برخی از بیمارستان‌ها مثل پورسینا و رازی همچون بیمارستان‌های جنگ زده هستند و امروز این بیمارستان‌ها زیبنده مردم استان نبستند.

دکتر سالاری با بیان اینکه برای تغییر وضعیت موجود سعی کردیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی دو سال اخیر به‌جای ایستادن و منتظر شدن تا بودجه لازم از مرکز به این دانشگاه سرازیر شود، تلاش کرده تا از تمامی ظرفیت‌های وزارت بهداشت، برنامه‌وبودجه، ارتش و سپاه و سایر سازمان‌ها استفاده کند و در این مسیر از سطح کارشناسان تا سطح مدیران کل در سازمان‌های مذکور پیگیری کرده است.

وی با بیان اینکه پیگیری و مطالبه‌گری یقیناً نتیجه‌بخش است و این رویه باید از سوی همه برای توسعه همه‌جانبه استان دنبال شود، خاطرنشان کرد: از سال ۸۳ آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان برون‌سپاری شده بودند و اکنون میلیاردها تومان برای احداث و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان‌ها استان هزینه شده، ۱۰ CT اسکن در بینارستان‌های گیلان نصب، راه‌اندازی و یا در حال راه‌اندازی است، درحالی‌که طی ۳۰ سال اخیر تنها سه CT اسکن وارد گیلان شده بود و صدها تخت درمانی و ICU در کنار سایر اقدامات در گیلان انجام‌شده که همگی در گرو پیگیری مستمر و مطالبه گرایانه مسوولان دانشگاه بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه برای پروژه‌های که در آستانه بهره‌برداری قرار دارند و برخی نیز به بهره‌برداری رسیده‌اند حدود ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار صرف شده است، تصریح کرد: بسیاری از پروژه‌های عمرانی نیمه تمام دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعال شده‌اند و برخی‌ها نیز در صف اجرایی قرار دارند.

وی همچنین جذب ۱۱۵ تن از اعضای هیئت‌علمی که سال‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت داشتند اما بلاتکلیف بودند و همچنین انتقال حقوق و مزایای نیروهای طرحی به بند «و» و صرفه‌جویی در درامد اختصاصی دانشگاه را از دیگر اقدامات قابل‌توجه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی دو سال اخیر برشمرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از تعامل رسانه‌ها با مدافعان سلامت در بحران کرونا و برگرداندن امید به جامعه با اطلاع‌رسانی اخبار حوزه سلامت گیلان، خاطرنشان کرد: گاهی انتشار یک حرف و کلمه رسانه می‌تواند مسیر آینده یک جامعه را تغییر دهد چراکه من معتقدم کمک و مساعدت در درازمدت مؤثر است همان‌گونه که کمک ۱۰ هزارتومانی شخصی در سال‌های بسیار دور، زندگی من را تغییر داده است.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه اهل سیاسی‌کاری نیستم، افزود: تمام تلاش من طی سال‌های خدمت در بالین بیمار و مسئولیت‌های دانشگاه همواره تلاش برای اصلاح، بهبود وضعیت موجود و همچنین کوشش در ارتقای بهداشت، درمان و آموزش بوده است.

وی همچنین با اشاره به مطالبه اصحاب رسانه مبنی بر قرار گرفتن آن‌ها در لیست دریافت‌کنندگان واکسن کرونا، گفت: واکسیناسیون کرونا تابعی از پروتکل‌های کشوری است و درصورتی‌که این سهمیه به گیلان اختصاص پیدا کند یقیناً خبرنگاران میدانی گیلان در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

فیروز نصیرزاده، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با تقدیر از اطلاع‌رسانی، نقد و نظارت اصحاب رسانه، اظهار کرد: همکاری رسانه با دانشگاه به‌ویژه در بحران کرونا بسیار اثرگذار، نزدیک و هدفمند بوده است.

وی با اشاره به لحظه‌شناسی و اقدام فعالانه اصحاب رسانه در دوران مختلف، افزود: بهترین دورانی که رسانه‌ها همکاری بسیار خوبی با دانشگاه علوم پزشکی گیلان داشتند در دوران کنونی است چراکه میدان را خوب می‌شناسند و متناسب با آن عمل می‌کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حائز اهمیت برشمردن رسانه‌ها در آگاهی بخشی به آحاد جامعه در بحران کرونا، گفت: خوشبختانه در همان ماه‌های ابتدای شیوع ویروس کرونا آگاهی مردم نسبت به کرونا توسط رسانه‌ها، جراید و مطبوعات کاملاً انجام گرفته است و اکنون جامعه بیش از هر زمان دیگری نسبت به مخاطرات ویروس کرونا، پیشگیری‌ها و درمان بیماری کووید ۱۹ هشیار و آگاه است.

ابراهیم افشاری، رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات گیلان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت رسانه در بحران کرونا، اظهار کرد: اهمیت شرایط کنونی موجب شد خانه مطبوعات در دومین نشست امسال خود دیداری را با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در دوران نخست شیوع کرونا می‌طلبید تا رسانه‌ها در جهت آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در خصوص ابعاد مختلف این بیماری وارد میدان شوند، افزود: رسانه از ابتدای شیوع بحران کرونا نشان داده با تولید اخبار خوب و مطالبه گر، دوشادوش کادر درمان جان نثاری کرده است.

رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات گیلان همراهی رسانه‌ها در مطالبه‌گری را مثمر ثمر دانست و گفت: سیر مطالبه گری، سرازیر شدن امکانات و توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت بی‌شک با همراهی و مطالبه‌گری رسانه‌ها ممکن است.

افشاری با تأکید بر اینکه رسانه‌های استان همچون گذشته همراه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا رسیدن به نقطه مطلوب و برون‌رفت از وضعیت کنونی هستند، افزود: لازم است دانشگاه علوم پزشکی گیلان با فراهم کردن سازوکارهای مناسب، زمینه دریافت خدمات درمانی را برای اصحاب رسانه تسهیل کند.

ابراهیم بهمنی، مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت بالای رسانه‌های مکتوب و الکترونیک در گیلان، اظهار کرد: مطبوعات مکتوب و رسانه‌های الکترونیکی گیلان به لحاظ تعداد رسانه در رده نخست تا دوم سطح کشور و در تولید سطح کیفی محتوا نیز پس از تهران و قم در رتبه سوم قرار دارد.

وی با اشاره به غافلگیری اصحاب رسانه در تولید محتوا در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا، افزود: به دلیل‌عدم دانش کافی از ویروس مهاجم کرونا و همچنین وضعیت ملتهب دوران سخت شیوع کرونا، فضای یاس و ناامیدی در همه بخش‌ها وجود داشت، اما خیلی زود رسانه، جایگاه و نقش خود را در بحران پیدا کرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با اشاره به عقب‌ماندگی‌های عدیده حوزه‌های مختلف استان به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان، گفت: در سالهای گذشته، بودجه‌های جذب‌شده در گیلان بسیار ناچیز بود اما از زمانی که دکتر سالاری مسئولیت ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان را پذیرفته، همت، تلاش و پیگیری مضاعف ایشان در ابعاد مختلف موجب شده تا بودجه‌های کلانی در گیلان جذب شده و خوشبختانه سطح و جایگاه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بخش‌های بهداشت و درمان ارتقا پیدا کند.

بهمنی جلالی با بیان اینکه ارتقای سطح خدمات بهداشت و درمانی در گیلان محسوس و قابل‌توجه است، گفت: وزیر بهداشت باوجود رئیس دانشگاهی پیگیر و مطالبه‌گر و پرتلاشی همچون دکتر سالاری باید به خود ببالد.

وی با اشاره به نجابت اصحاب رسانه و منع خودخواهی‌ها در استفاده از فرصت‌ها، خاطرنشان کرد: برخی از اصحاب رسانه و خبرنگاران در مواجه با بیماری‌ها گرچه بسیار نیازمند هستند بنا بر نجابت و حجبی که دارند از طرح تقاضاها خودداری می‌کنند که لازم است دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جهت حمایت از رسانه‌ها، حمایت‌های تشویقی و پشتیبان را تدارک ببیند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با بیان اینکه ۵۲۳ رسانه مکتوب و الکترونیکی دارای مجوز در استان وجود دارد، گفت: همان‌گونه که پیگیری رئیس دانشگاه در بسیاری از بخش‌ها مثمر ثمر بوده، امیدواریم در واکسیناسیون خبرنگاران میدانی که در صف مقابله با بیماری کرونا قرار دارند نیز پیگیری‌هایی صورت بگیرد.

سینا هوشمند نائب رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان در این نشست با قدردانی از اقدامات صورت گرفته دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دوران کرونا گفت: اینکه دانشگاه علوم پزشکی با پذیرش مشکلات به دنبال رفع کمبود زیرساختها و امکانات پزشکی رفته اقدامی قابل ستایش است.

هوشمند بر ضرورت افزایش حمایت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از جامعه رسانه ای تاکید کرد و گفت: خبرنگاران گیلانی از ظرفیت بالایی برای تولید محتوا برخوردار بوده و میتوانند برای انعکاس رشادتهای کادر درمان یاری‌گر جامعه پزشکی استان باشند.

مدیرمسئول پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در پایان همچنین خواستار حمایت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از واکسیناسیون تمام خبرنگاران گیلانی در برابر کرونا شد.

نوشته مشابه

ایجاد زیرساخت‌های ورزشی در راستای برندسازی شهری؛ برنامه‌ریزی برای برگزاری رویدادهای ورزشی کشوری و بین‌المللی

ایجاد زیرساخت‌های ورزشی در راستای برندسازی شهری؛ برنامه‌ریزی برای برگزاری رویدادهای ورزشی کشوری و بین‌المللی

شهردار بندر کیاشهر در مراسم افتتاح فاز اول مجموعه ورزشی ورزش‌های ساحلی شهرداری بندر کیاشهر گفت: ایجاد زیرساخت‌های ورزشی ورزش‌های ساحلی در راستای برندسازی شهری و برنامه‌ریزی برای برگزاری رویدادهای ورزشی کشوری و بین‌المللی اهدافی است که شهرداری بندرکیاشهر دنبال می‌کند. ‎گیلان‌صدر: همزمان با برگزاری مسابقات والیبال ساحلی زیر ۲۳...

دستگیری یکی از مدیران شهرستان ماسال به اتهام جرایم مالی

دستگیری یکی از مدیران شهرستان ماسال به اتهام جرایم مالی

امیر علی بهدادی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماسال از دستگیری یکی از مدیران این شهرستان به اتهام جرایم مالی خبر داد. گیلان صدر: امیر علی بهدادی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماسال از دستگیری یکی از مدیران این شهرستان به اتهام جرایم مالی خبر داد. امیر علی بهدادی دادستان...

تسریع در عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی شهرداری رشت

تسریع در عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی شهرداری رشت

جلسه بررسی روند اجرای مهمترین پروژه‌های در دست اقدام شهرداری رشت در حوزه‌های بازآفرینی، تالاب عینک، پسماند، رینگ ۹۰ متری، پارک ۵۰۰ هکتاری لاکان و پروژه‌های معاونت عمرانی با حضور دو تن از اعضای شورا و شهردار رشت در معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی برگزار شد. گیلان صدر:...

منطقه آزاد انزلی یکی از قطب های مهم اقتصادی در ارتباط با کشورهای اوراسیا و حاشیه دریای خزر است

منطقه آزاد انزلی یکی از قطب های مهم اقتصادی در ارتباط با کشورهای اوراسیا و حاشیه دریای خزر است

گیلان صدر: مهندس علی اوسط اکبری مقدم، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در جریان رویداد افتتاح های طرح های زیرساختی،عمرانی و سرمایه گذاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که همزمان و به صورت ویدئوکنفرانس با دستور دکتر ابراهیم رییسی انجام شد با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی یکی از...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.