تثبیت مالکیت موقوفات نقش موثری در جلوگیری از موقوفه خواری دارد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک گیلان تثبیت مالکیت را جز اهم وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک خواند و اعلام کرد: تثبیت مالکیت موقوفات نقش موثری در جلوگیری از موقوفه خواری دارد.

به گزارش گیلان صدر، حجت الاسلام علیزاده، مدیرکل اوقاف گیلان در دیدار با مدیرکل جدید اداره ثبت اسناد و املاک استان در محل این اداره کل در رشت، صیانت از موقوفات را یکی از رسالت های اساسی سازمان اوقاف دانست و گفت: هر تلاشی برای احقاق حقوق موقوفات و تثبیت سند مالکیت موقوفات کمک به سنت حسنه وقف است.

وی با بیان اینکه نگاه سازمان اوقاف به عملیات تثبیت مالکیت موقوفات یک نگاه قهری نیست، اظهار داشت: در نخستین و مهمترین گام، عملیات تثبیت موقوفات به کمک نهادهایی مانند اداره کل ثبت اسناد و ادارات تابعه در شهرستانها انجام می شود.

علیزاده اذعان داشت: ادارات اوقاف پس از اطلاع از تصرف ملک موقوفه یا عدم پرداخت اجاره موقوفه ابتدا با اخطار به متصرف سعی در راهنمایی وی براساس قوانین دارند و اگر متصرف تمکین ننمود علیه وی در محاکم قضایی شکایت صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: از آنجائیکه پس از صدور رای به نفع موقوفه علاوه بر رفع تصرف، کلیه هزینه های دادرسی بر عهده متصرف است بهتر است متصرفان پیش از طرح پرونده در محکام قضایی با حضور در ادارات اوقاف نسبت به اجرای نکات قانونی در خصوص املاک موقوفه اقدام کنند.

مدیرکل اوقاف گیلان تصریح کرد: سازمان اوقاف، نهادی در خدمت موقوفات، امام زادگان و نشر معارف اسلامی است و هرگونه تلاشی برای اعاده حقوق موقوفات در این سازمان در واقع کمک به ترویج و تبلیغ معارف اسلامی است.

علیزاده اظهار کرد: تصرف املاک وقفی و عدم پرداخت اجاره موقوفات به نوعی موقوفه خواری است که علاوه بر اثرات وضعی دنیوی، چون باعث معطل ماندن نیت واقف می شود، حق الناس هم محسوب خواهد شد. اهم وظایف ما توجه به تثبیت مالکیت موقوفات است.

مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک گیلان نیز در این دیدار گفت: بعد از انقلاب با توجه به فرمان تاریخی امام راحل در خصوص تثبیت وقفیت موقوفات، اقدامات خوبی درباره وقف انجام شد.

وی خاطرنشان ساخت: هر دو سازمان اوقاف و امور خیریه و ثبت اسناد و املاک، کارشان حاکمیتی است و زیر نظر رهبر معظم انقلاب هستند که این امر باعث هم افزایی بیشتر خواهد شد.

علی اصغر اسدی، تثبیت مالکیت را جز اهم وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک خواند و اعلام کرد: تثبیت مالکیت موقوفات نقش موثری در جلوگیری از موقوفه خواری دارد.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر تلاش های خوبی در کشور برای تثبیت مالکیت موقوفات انجام شده است، گفت: تلاش می کنیم با اقدامی جهادی تثبیت مالکیت موقوفات را تسریع ببخشیم.

مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک گیلان افزود: گیلان استانی مستعد است و مردم گیلان هم شریف، مومن و معتقد و در زمینه مالکیت موقوفات مقید به رعایت موازین شرعی هستند.

اسدی گفت: اگر تثبیت مالکیت موقوفات نباشد مانند پدیده‌ زمین خواری شاهد موقوفه خواری هم خواهیم بود که در شان جامعه ما نیست.

وی اظهار کرد: تثبیت مالکیت اراضی موقوفات را در راستای کمک به اجرای امینانه نیات واقفین می دانیم.

مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک گیلان خاطرنشان ساخت: اهمیت وقف و تثبیت مالکیت موقوفات به حدی است که در نخستین روز کاری با مدیران ادارات ثبت استان این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

اسدی، برگزاری نخستین جلسه کاری با مدیران حوزه وقف در گیلان را بیانگر اوج تعامل اداره کل ثبت اسناد و املاک با اوقاف خواند و گفت: در آینده نزدیک جلسه مشترکی بین مدیران ثبت و اوقاف گیلان برگزار و مشکلات و موانع تثبیت مالکیت موقوفات بررسی خواهد شد.

برنا

نوشته مشابه

افراد بی خانمان‌ به گرمخانه شهرداری لاهیجان انتقال می یابند

افراد بی خانمان‌ به گرمخانه شهرداری لاهیجان انتقال می یابند

شهردار لاهیجان از انتقال افراد بی خانمان به گرمخانه شهرداری خبر داد. به گزارش گیلان صدر و به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری لاهیجان، رضا زنده دل در گفت و گویی افزود: با توجه به سرمای هوا و بارش برف، افراد بی خانمان در چند روز...

توسط ستاد مردمی دکتر دلخوش انجام شد: فعالیت ۸ دستگاه لودر جهت بازگشایی معابر سطح شهر رشت

توسط ستاد مردمی دکتر دلخوش انجام شد: فعالیت ۸ دستگاه لودر جهت بازگشایی معابر سطح شهر رشت

با توجه به بحران به وجود آمده پس از بارش برف در شهر رشت، ۶ دستگاه لودر با همت ستاد مردمی دکتر سید کاظم دلخوش جهت بازگشایی معابر سطح شهر رشت در حال فعالیت می‌باشند. به گزارش گیلان صدر: با توجه به بحران به وجود آمده پس از بارش برف...

حضور کودکان کار در یادواره ورزشکاران فومن

حضور کودکان کار در یادواره ورزشکاران فومن

عصر چهارشنبه یادواره فوتبالی های فومن در ورزشگاه آزادی این شهر برگزار شد.در این یادواره که به مناسبت یاد و خاطره شش تن از فوتبالیست های ارزشمند فومنی برگزار شد از تعدادی پیشکسوت فعال کنونی شهر فومن و بندرانزلی از جمله احمد دلخوش ، اکبر محمدی زاده،محمود پیشگاه هادیان و...

رعایت انصاف در بیان و تبیین حقایق توسط خبرنگاران/ دعوت خبرنگاران از مردم جهت مشارکت در عرصه انتخابات

رعایت انصاف در بیان و تبیین حقایق توسط خبرنگاران/ دعوت خبرنگاران از مردم جهت مشارکت در عرصه انتخابات

آیت الله اشکوری نامزد ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در گیلان ؛ رعایت انصاف در بیان و تبیین حقایق توسط خبرنگاران را مهم عنوان کرد و گفت:خبرنگاران با تحلیل و بررسی ، آنچه بر مصلحت کشور و نظام است را بنویسند و مصلح کشور را کم تر از مصلحت شخصی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

اخبار پربازدید

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.