تجمع بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی گیلان در اعتراض به عدم اجرای کامل مصوبه شورای عالی کار

صبح امروز ۱۸ خردادماه سال ۱۴۰۱ ، به علت مخالفت دولت در خصوص مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان کارگری سایر سطوح که توسط هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار به دولت ارائه شده بود، تعدادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی استان گیلان مقابل ساختمان خانه کارگر گیلان دست به تجمع زدند

به گزارش گیلان صدر و به نقل از گیل ابراز: صبح امروز ۱۸ خردادماه سال ۱۴۰۱ ، به علت مخالفت دولت در خصوص مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان کارگری سایر سطوح که توسط هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار به دولت ارائه شده بود، تعدادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی استان گیلان مقابل ساختمان خانه کارگر گیلان دست به تجمع زدند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان در نشست خبری که به همین منظور با اصحاب رسانه برگزار شد،گفت: هدف از تجمع امروز بازنشستگان در خصوص نحوه اجرای مصوبه شورای عالی کار است. این بازنشستگان نسبت به رد کردن قانون شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی حقوق خود معترض هستند.

وی با انتقاد از عدم حضور و‌حمایت جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس در تجمع صبح امروز گفت: انتظار ما از جبار کوچکی نژاد ،به عنوان سخنگوی فراكسيون كارگری مجلس این بود که حداقل امروز در این اجتماع حضور داشته ودغدغه های بازنشستگان گیلانی را از نزدیک می‌شنیدند.

ایزدی گفت: طبق قانون شورای عالی کار قرار بود حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که در پی خبری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی سایر سطوح درآمدی در چند روز اخیر ،بازنشستگان به نشانه اعتراض در سراسر کشور تجمع کرده اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان،با اشاره به اینکه در گیلان در حدود یکصد و ۶۰هزار نفر بازنشسته حداقلی بگیر زندگی می‌کنند،افزود: از این مجموع در حدود ۱۰ درصد جز بازنشستگان حداقلی بگیر بوده و بقیه جز بازنشستگان سایر سطوح محسوب می‌شوند.

حسن ایزدی، مهم ترین معضل جامعه کارگری را عدم امنیت شغلی قلمداد کرد وگفت: متاسفانه کارگران ما امنیت شغلی ندارند و حقوق و دستمزد آنها زیر خط فقر است. با توجه به اینکه خط فقر از سوی دولت بین ۹ تا ۱۱ میلیون اعلام شده است، دستمزد کارگران با خط فقر فاصله زیادی دارد و وضعیت معیشتی کارگران اسفناک است.

ایزدی، همچنین افزود:علاوه بر معیشت وضعیت درمانی کارگران نیز در استان گیلان در شأن این قشر زحمتکش نیست و انتظار ما فعالان جامعه کارگری و قشر مظلوم کارگر از دولت و نمایندگان مجلس این است که نسبت به افزایش تعداد بیمارستان های تامین اجتماعی و کیفیت ارائه خدمات درمانی در استان اقدام کنند.

در ادامه این نشست غلامرضا خوالگر، رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان در خصوص تجمع بازنشستگان افزود؛این بازنشستگان نسبت به رد کردن قانون شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی حقوق خود معترض هستند.

وی با بیان اینکه آنچه که در ابتدا شورای عالی کار تصویب نموده کاملا جنبه قانونی داشت، افزود: قرار بود حقوق‌ها در سایر سطوح درآمدی به‌جز حداقل بگیرها ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که این قانون رد شد و طبق اخبار منتشر شده تنها ۱۰ درصد به حقوق‌ها اضافه می‌شود که باتوجه میزان تورم ،این مسأله وضعیت معیشتی کارگران را با مشکل مواجه می کند.

خوالگر ،در ادامه با انتقاد از عملکرد وزیر کار در این زمینه گفت: این که وزیر کار در یک روز تعطیل اعلام کنند چنین چیزی مصوب دولت شده است برای ما بسیار جای سوال دارد و قطعاً جامعه کارگری پذیرای چنین ظلمی نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی خواهان افزایش ( ۳۸درصدی +۵۱۵هزارتومان ) سایر سطوح طبق مصوبه شورای عالی کار و تأمین اجتماعی هستند،اظهارکرد: از مقام معظم رهبری به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران و همچنین مرجع تقلید مسلمانان انتظار داریم که در این زمینه ورود کنند هرچند که ایشان با بیانات پدرانه خود همواره مدافع حقوق کارگران بوده اند.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان زمینه،با بیان اینکه همه ما تابع نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه هستیم ،افزود: از همه مراجع تقلید، نمایندگان مجلس ،سپاه ، بسیج، ارتش و همه ارگانها و سازمانهای که متولی این کار هستند تقاضا میکنیم که در این امر ورود کرده و هر چه زودتر موجبات آرامش و رفاه این قشر زحمتکش را فراهم آورند.

وی با اشاره اینکه بیش از ۵۴ درصد جمعیت استان را کارگران و بازنشستگان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: متاسفانه این جمعیت در سطح استان گیلان از دریافت خدمات درمانی مناسب محروم هستند و‌ استان گیلان تنها یک بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی متعلق به سازمان تامین اجتماعی دارد.

خوالگر با اشاره به استان گیلان دو میلیون و ۶۰۰ هزار جمعیت دارد، گفت: حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان گیلان را کارگران، بازنشستگان و خانواده‌های آن‌ها تشکیل می‌دهند و قطعا یک بیمارستان تامین اجتماعی با توجه به محدودیت تجهیزات پزشکی و جمعیت کارگری به هیچ وجه پاسخگو این قشر نیست.
رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان با بیان اینکه در حال حاضر کارگران در شرایط بسیار سخت اقتصادی و معیشتی قرار دارند، افزود: برخی از کارگران حتی بیمه، قرارداد و درآمد ثابت ندارند و در حال حاضر با مشکلات متعددی مواجه هستند.

وی افزود: اکثر کارخانجات بخش خصوصی هم دچار مشکل شده‌ و برخی نیز توان پرداخت یا افزایش حقوق کارگران را ندارند و متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم پرداخت حقوق در حال تسویه حساب با کارگران خود هستند.

خوالگر،در پایان خواستار توجه ویژه مسئولان به اقشار زحمتکش جامعه شد و گفت:از تک‌تک متولیان این امر میخواهم در جلسات شورای عالی کار، در بحث تعیین دستمزد هم به نرخ تورم جامعه توجه داشته باشند و هم سبد معیشت کارگران و بازنشستگان را مدنظر قرار بدهند.

نوشته مشابه

پرداخت حق پرستاری در گیلان پس از ۱۴سال

پرداخت حق پرستاری در گیلان پس از ۱۴سال

دانشگاه علوم پزشکی گیلان از آغاز پرداخت حق تعرفه پرستاری در استان پس از ۱۴ سال خبر داد و گفت: در حال حاضر سه ماه از این تعرفه پرداخت شده و این روند پرداختی ادامه خواهد داشت تا بخشی از زحمات این قشر پرتلاش جبران گردد. گیلان صدر: همایش تجلیل...

سفر رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر به گیلان

سفر رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر به گیلان

 آرش کردی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر طی سفری دو روزه به گیلان ضمن حضور در شرکت توزیع برق استان، به بازدید از پروژه های درحال اجرا در شهرستان لنگرود پرداخت. گیلان صدر: وی ابتدا در جلسه ای در توزیع برق گیلان اظهار داشت: تابستان امسال را به‌گونه‌ای...

مراسم گرامیداشت روز دانشجو باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود

مراسم گرامیداشت روز دانشجو باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم گرامیداشت روز دانشجو در سطح دانشگاه تأکید کرد و گفت: مراسم روز دانشجو فضایی برای گفتگو، پرسش و پاسخ است و باید تلاش شود تا فاصله بین دانشجویان و مسئولان در این روز، کوتاه‌تر شود. گیلان صدر: صبح امروز شورای...

تاکید دکتر بالو بر اجرای صریح و قانونی فرایند طرح‌های عمرانی و فنی دانشگاه

تاکید دکتر بالو بر اجرای صریح و قانونی فرایند طرح‌های عمرانی و فنی دانشگاه

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شورای فنی دانشگاه بر ضرورت رعایت مفاد دقیق آیین‌نامه‌های قانونی در اجرای طرح‌های عمرانی و فنی و تصمیم‌گیری قانونی و صریح در مواجه با فرایند اجرای پروژه‌ها تأکید کرد و گفت: باید فرایند اجرای طرح‌های عمرانی و فنی فرایندی شفاف و مشخص باشد و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

اخبار پربازدید

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.