دو مشکل بسیار حاد محیط زیست؛ ورود فاضلاب به رودخانه‌های رشت و دپوی زباله در سراوان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست مشترک با شهردار و اعضای شورای شهر در دفتر شورای اسلامی شهر رشت، ورود فاضلاب به رودخانه‌های رشت و دپوی زباله در سراوان را از مشکلات بسیار حاد محیط زیستی رشت عنوان کرد.

گیلان صدر:  دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان عصر دیروز در نشست مشترک با شهردار و اعضای شورای شهر در دفتر شورای اسلامی شهر رشت، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بالغ بر ۲۷۲ هزار آزمایش کرونا انجام شده و مجموعا ۵۷ هزار و ۱۰۰ نفر بستری شده اند.

وی با تقدیر از همراهی و همکاری همه جانبه در جهت استفاده از همه ظرفیتها، افزود: جهت حل مشکلات حوزه سلامت در استان و مقابله با بحران کرونا فقط بیش از ۳۵ سفر به وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه داشته ایم و مشکلات استان را پیگیری کرده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به همکاری شهرداری رشت با دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: مشارکت در عملیات پاکسازی، گندزدایی و ضدعفونی معابر توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت، تخصیص فضا جهت اسکان واحدهای دانشگاه جهت غربالگری در کرونا، مشارکت در تامین وسایل حفاظتی و ضدعفونی کننده و نصب بنرهای اطلاع رسانی عمومی در حیطه کرونا در میادین اصلی شهر از جمله این همکاری ها بوده است.

دکتر سالاری به برخی از چالشهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره کرد و افزود: معیوب بودن زیرساختهای بهداشتی و درمانی استان، فرسوده و مستهلک بودن نزدیک به یک سوم فضای فیزیکی ارایه خدمات بهداشتی و درمانی در استان، وضعیت نامناسب بیمارستانهای استان، ناتمام ماندن پروژه های بهداشتی درمانی استان و عدم جذب اعتبار جهت تکمیل کلینیک های ویژه استان و عدم اجرای طرح تحول نظام سلامت از نمونه این چالش‌ها بوده است.

وی به خلاصه‌ای از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره کرد و گفت: راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی کشور در گیلان، افزوده شدن ۱۷ دستگاه آمبولانس پیشرفته به ناوگان اورژانس گیلان، افتتاح نخستین مرکزکاشت حلزون شنوایی قطب کاشت حلزون شمال کشور، بهره برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده با انرژی بالا در بیمارستان رازی پس از ۱۰ سال و یا خرید و تجهیز خوابگاه دانشجویی شهید سلیمانی تنها بخشی از این اقدامات بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بهره برداری از دو بیمارستان در شرق و غرب استان، افزود: تجهیز و بهره برداری بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی جایگزین تالش و تجهیز و بهره برداری بیمارستان جایگزین لنگرود مجموعا با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان از جمله این ابر پروژه ها بوده است.

دکتر سالاری همچنین به تجهیز  و راه اندازی اورژانس بیمارستان شهید بهشتی انزلی، افتتاح اورژانس جدید بیمارستان رازی، توسعه بخش اورژانس بیمارستان فومن، بهسازی مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی شهر ماکلوان و همچنین افتتاح ۳۲ پروژه عمرانی دانشگاه در سفر وزیر بهداشت به استان در خرداد امسال خبر داد.

وی همچنین به انعقاد قرارداد با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی با قرارگاه خاتم جهت احداث بیمارستان ۳۵۰ تخت خوابی پورسینا رشت و احداث دانشکده پزشکی سایت لاکان آغاز شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تجهیزات سرمایه ای تأمین شده توسط دانشگاه علوم  پزشکی گیلان نیز اشاره کرد و گفت: تامین بالغ بر ۸۵۰ قلم تجهیزات پزشکی بیمارستانهای دولتی استان، راه اندازی ۱۴ دستگاه سونوگرافی و اکو سونوگرافی، راه اندازی ۳ دستگاه رادیولوژی ثابت و ۶ دستگاه رادیولوژی پرتابل و راه اندازی ۹ دستگاه CT Scan 16 اسلایس از جمله این تجهیزات هستند.

دکتر سالاری همچنین از راه اندازی ۲۶ دستگاه اکسیژن ساز خبر داد و افزود: تامین ۴ دستگاه مخزن اکسیژن ۲۰ تن رازی، انزلی و لاهیجان و تلاش جهت تامین ۸ دستگاه مخزن اکسیژن در دستور کار دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان قرار دارد.

وی همچنین به افزایش تخت های درمانی در پیک های کرونا خبر داد و گفت: تجهیز و بهره برداری از مرکز اورژانس پشتیبان سایت لاکان، تجهیز اورژانس جدید بیمارستان حشمت و  تجهیز ICU جدید بیمارستان پورسینا از نمونه این اقدامات است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به راه اندازی ۹ دستگاه اکسیژن ساز جدید از ابتدای مرداد ماه خبر داد و گفت: تعداد اکسیژن سازهای بیمارستانها از ابتدای کرونا مجموعا ۲۶ دستگاه بوده و سه مخزن اکسیژن مایع نیز خریداری و به بهره برداری رسیده اند.

دکتر سالاری همچنین به چالش های زیستی در شهر رشت نیز اشاره کرد و گفت: ورود فاضلاب به رودخانه‌های رشت و دپوی زباله در سراوان از مشکلات بسیار حاد محیط زیستی رشت هستند.

وی با اشاره به عدم مدیریت صحیح پسماندها در رشت، افزود: این پسماندها خطرات زیادی را با توجه به ویژگیهای احتراق،  واکنش پذیری، خورندگی و سمیّت بر سلامتی انسان و طبیعت وارد می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مشکل فاضلابهای شهر رشت اشاره کرد و گفت: رهاسازی مسقیم و غیر مستقیم فاضلاب های شهری و خانگی تصفیه نشده به محیط و رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت بسیار موجب تشدید آلودگی شده و زمینه بروز بیماری ها را فراهم می‌کند.

دکتر سالاری همچنین با اشاره به دیگر مخاطرات فاضلاب ها در رشت، افزود: ورود فاضلاب های صنعتی تصفیه نشده اماکن صنعتی و کارگاههای سطح شهر رشت ازجمله؛ کارگاهها، کارواش ها و… بصورت مستقیم و غیر مستقیم به محیط و رودخانه های شهر رشت وارد می‌شوند.

وی با بیان اینکه حل مشکلات زیست محیطی شهر رشت اقدامی انقلابی می طلبد، افزود: زمینه بروز بسیاری از بیماری ها در این شهر، ریشه در آلودگی های زیست محیطی دارد و برای فراهم کردن بهداشت پایدار و پیشگیری از بروز بیماری لازم است اقدامی جهادی و انقلابی انجام شود.

نوشته مشابه

از ابتدای سال تاکنون؛ کشف دو تن مواد مخدر در گیلان

از ابتدای سال تاکنون؛ کشف دو تن مواد مخدر در گیلان

 با اجرای طرح هایی همچون طرح های محله، پلیس توانست ۶ هزار و ۴۲۷ نفر معتاد را از ابتدای سال تاکنون دستگیر کند . گیلان صدر: سردار عزیز الله ملکی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تقدیر از زحمات خبرنگاران  گفت:طی پنج ماه گذشته در راستای برخورد با  پدیده شوم...

گاز رسانی به ۱۱۹ روستای صعب العبور گیلان تا پایان سال آینده

گاز رسانی به ۱۱۹ روستای صعب العبور گیلان تا پایان سال آینده

گیلان صدر: عیسی جمال نیکویی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با بیان این خبر اظهار داشت: این آمار بر اساس تعداد خانوارهای دارای اشتراک برق با تایید فرمانداری ها تهیه شده است و در تلاش هستیم تا مجوز گازرسانی به همه این روستاها را کسب نماییم. وی افزود: شرکت گاز...

ایجاد پل ارتباطی میان حکومت و دولت با مردم، مهمترین کارکرد رسانه است

ایجاد پل ارتباطی میان حکومت و دولت با مردم، مهمترین کارکرد رسانه است

گیلان صدر: عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی؛ در نشست هم اندیشی با بیش از ۷۰ خبرنگار  و مدیران رسانه‌های استان گیلان با گرامیداشت یاد و نام شهید صارمی خبرنگار شهید، با بیان اینکه ماندگاری کربلا معطوف به خبر رسانی حضرت زینب (س) از نهضت...

بهمن کنعانی برای دومین سال متوالی رئیس شورای شهر لاهیجان شد

بهمن کنعانی برای دومین سال متوالی رئیس شورای شهر لاهیجان شد

در جلسه فوق العاده شورای اسلامی شهر لاهیجان «بهمن کنعانی » برای دومین سال ، به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان انتخاب شد . گیلان صدر: با رأی اعضای شورای شهر ، انتخابات هیأت رئیسه سال دوم فعالیت شورای شهر انجام و «بهمن کنعانی » با اکثریت نسبی به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

اخبار پربازدید

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.