قتل های ناموسی و نیاز به بازنگری در بعضی قوانین کیفری

گیلان‌صدر: در چند سال اخیر شاهد قتل های مختلف ناموسی و غیره در سطح کشور هستیم که با قدری تأمل، شاهد عدم پیشرفت آگاهی در بعضی از جوامع در سطح کشور می باشیم که باتوجه شرایط کنونی دنیا، کماکان در نوعی فضای فرهنگی متروک و مرد سالار که اصلا جایگاه، شأن و منزلتی برای زن و دیدگاه او به جامعه قائل نیست.

 مصطفی عباسی، عضو مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، در یادداشتی در خصوص قتل های ناموسی نوشت: در چند سال اخیر شاهد قتل های مختلف ناموسی و غیره در سطح کشور هستیم که با قدری تأمل، شاهد عدم پیشرفت آگاهی در بعضی از جوامع در سطح کشور می باشیم که باتوجه شرایط کنونی دنیا، کماکان در نوعی فضای فرهنگی متروک و مرد سالار که اصلا جایگاه، شأن و منزلتی برای زن و دیدگاه او به جامعه قائل نیست.
این اتفاق در ابعاد مختلفی قابل بررسی می‌باشد و باتوجه به اصل ۱۰ قانون اساسی و حمایت از خانواده و همین طور جایگاه زن در اسلام، نیازمند ورود همه دستگاه های حاکمیتی برای اصلاح این امور می‌باشد.
باید به این مهم اشاره شود که در اکثر قتل های ناموسی خلأ قانونی کاملا احساس می شود.
ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی:
قصاص در صورتی ثابت می شود که مرتکب، پدر یا از اجداد پدری مجنیٌ علیه نباشد و مجنیٌ علیه، عاقل و در دین با مرتکب مساوی باشد.
تبصره- چنانچه مجنیٌ علیه مسلمان باشد، مسلمان نبودن مرتکب، مانع قصاص نیست.

ماده ۴۲۶ قانون مجازات اسلامی:
در موارد ثبوت حق قصاص، اگر دیه جنایت وارده بر مجنیٌ علیه کمتر از دیه آن در مرتکب باشد، صاحب حق قصاص در صورتی می تواند قصاص را اجرا کند که نخست فاضل دیه را به او بپردازد و بدون پرداخت آن اجرای قصاص جایز نیست و در صورت مخالفت و اقدام به قصاص، افزون بر الزام به پرداخت فاضل دیه، به مجازات مقرر در کتاب پنجم«تعزیرات» محکوم می شود.
فرد با خیال راحت دست به کشتن زن یا دختر خود بزند و بعد با توجه به اینکه اگر فرزند توسط پدر کشته شود قصاص ندارد و یا اگر زنی توسط مردی کشته شود، خانواده مقتول باید برای قصاص تفاضل دیه پرداخت کند و ضعف مالی خانواده مقتول به قاتل قوت قلب برای انجام این کار وحشتناک می دهد.

اما از بُعد فرهنگی باید جامعه شناسان و روانشناسان به نوعی پای کار بیایند، خلأ حضور رسانه در بالابردن سطح فرهنگ بعضا احساس می‌شود.
در قتل زن جوان اهوازی، چهره خندان مردی مشاهده می شود که از این جنایت هولناک احساس غرور می‌کرد. با کمی دقت، به فرهنگی متروک در این بخش جامعه برخورد می کنیم که قطعا در خانواده و اطرافیان حمایت می‌شود.
متأسفانه از ظرفیت رسانه در این موارد فقط برای اطلاع رسانی این خبر بد استفاده می‌شود، اما برای بالابرد سطح آگاهی، خیلی کم می‌بینیم که افراد پای کار بیایند.
برای کار فرهنگی نیازمند آموزش، حوصله و صبر و شروع از پایه در مدرسه و دانشگاه در ابعاد فرهنگی هستیم .

امید است که با بازنگری در قوانین مربوط و همین طور انجام کار فرهنگی، دیگر شاهد جنایت های این‌چنینی نباشیم./عدلنامه

نوشته مشابه

تعریف پروژه‌های سرمایه‌ گذاری مشترک در حوزه گردشگری و اقتصاد شهری

تعریف پروژه‌های سرمایه‌ گذاری مشترک در حوزه گردشگری و اقتصاد شهری

امیرحسین علوی شهردار رشت در نشست با سفیر کشور آفریقای جنوبی ضمن اعلام پیشنهاد خواهر خواندگی شهر رشت با یکی از شهرهای کشور آفریقای جنوبی گفت: با اعلام این خواهر خواندگی می‌توانیم در راستای تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه گردشگری و اقتصاد شهری اقدام کنیم. گیلان صدر: نشست شهردار...

گاز تحویلی به نیروگاه های استان 26 درصد افزایش یافت

گاز تحویلی به نیروگاه های استان 26 درصد افزایش یافت

در آبان امسال با کاهش مصرف در سایر حوزه ها، گاز تحویلی به نیروگاه های گیلان 26 درصد افزایش یافته است. گیلان صدر: عیسی جمال نیکویی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اعلام خبر افزایش مصرف گاز در استان، اظهار داشت: مصرف گاز در آبان امسال با 5 درصد افزایش به 656 میلیون...

گیلان در پرداخت کارانه از کشور عقب نیست

گیلان در پرداخت کارانه از کشور عقب نیست

مدیر پرستاری علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه در گذشته ۱۷ درصد از کل درآمد بیمارستان ها به گروه پرستاری و ۲۷.۵ درصد به کل سیستم غیر پزشکی تعلق می گرفت، اظهار کرد: اکنون ۸۵ درصد درآمدها بین گروه پرستاری توزیع می شود. گیلان صدر: طاهره زاهدصفت، با اشاره به...

آغاز تهیه و تدوین بودجه سال ۱۴۰۲

آغاز تهیه و تدوین بودجه سال ۱۴۰۲

مدیر برنامه و بودجه‌ شهرداری رشت در راستای فرآیند تهیه و تدوین بودجه سال ۱۴۰۲گفت: با نظر به رویکردهای کلان برنامه ای و اسناد بالادستی و با تکیه بر منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرآیند تهیه و تدوین بودجه شهرداری رشت آغاز شد. گیلان صدر: معصومه خانزاده مدیر برنامه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

اخبار پربازدید

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.