گیلانی‌ها بیش از ۳۲ میلیارد ریال کتاب از طرح‌های فصلی ۱۳۹۹ خریدند

گیلانی‌ها در چهار طرح فروش فصلی کتاب سال گذشته با خرید بیش از ۳۲ میلیارد ریال کتاب، استقبال بسیار خوبی از خرید یارانه‌ای کتاب داشتند و سبب شدند این استان در بین استان‌های پرفروش کتاب طرح‌های فصلی قرار بگیرد.

گیلان صدر: بهمن‌ماه ۱۳۹۴ بود که سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای فاز دوم طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» با نام «عیدانه کتاب» خبر داد. اما طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» چه بود؟ در حقیقت طرح «توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشان» با هدف تقویت جریان توزیع و فروش کتاب از طریق چرخه حرفه‌ای و اصولی نشر، در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و نخستین دوره‌اش با عنوان «کتابفروشی به وسعت ایران» در پاییز سال ۹۴ اجرا شد.

حالا حدودا شش سال از اولین دوره طرح‌های فصلی کتاب می‌گذرد و در هفدهمین دوره طرح‌های یارانه حمایتی از کتابفروشان (بهارانه کتاب ۱۴۰۰.۸۸۴ کتابفروشی از سراسر کشور حضور دارند که از این تعداد، ۶۷۸ کتابفروشی در مراکز استان و ۲۰۶ کتابفروشی در سایر شهرهای استان‌ها قرار دارند.

در این روزهای کرونایی که کتابفروشان و ناشران متحمل ضرر و زیان‌های بسیاری شده‌اند و البته پیش از این هم کتابفروشی‌ها اوضاع خوبی نداشتند؛ هر از چند گاهی خبر بسته شدن یک کتابفروشی به گوش می‌رسید. حالا در این اوضاع ممکن است طرح بهارانه بتواند کمکی هر چند اندک به این حلقه از زنجیره کتاب باشد.

طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب در این چند سال با استقبال خوب و رو به رشد گیلانی‌ها مواجه شده است. به طوری که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، این استان را در بین استان‌های برتر از نظر میزان و تعداد فروش کتاب در طرح‌های فروش فصلی این محصول فرهنگی قرار داده است.

فیروز فاضلی در گفتگو با رسانه‌ها از فروش بیش از ۳۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریالی کتاب طی چهار دوره طرح فصلی فروش یارانه‌ای کتاب در کتابفروشی‌های گیلان خبر داد و گفت: تعداد کتاب‌های خریداری شده توسط گیلانی‌ها در چهار دوره طرح بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب که در سال ۱۳۹۹ برگزار شد نیز قابل توجه بود و در مجموع ۸۹ هزار و ۵۱۵ جلد کتاب در این طرح‌ها توسط گیلانی‌ها خریداری شد.

وی، مجموع تعداد روزهای برگزاری طرح‌های فروش فصلی کتاب در سال ۱۳۹۹ را ۳۹ روز اعلام کرد و افزود: با توجه به محدودیت‌های کرونایی که در سال گذشته منجر به برگزار نشدن نمایشگاه‌های حضوری کتاب در عرصه استانی و ملی شد، طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب نقش مهمی در پر کردن این خلاء ناشی از شیوع کرونا در سراسر کشور داشت و خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شد. به طوری که از نظر میانگین فروش نسبت به روزهای برگزاری طرح در هر فصل، روندی رو به رشد را در استقبال کتابفروشی‌ها و شهروندان از اجرای این طرح داشتیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اجرای طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ از ۱۷ تا ۲۳ خردادماه جاری، یادآور شد: ۳۱ کتابفروشی استان گیلان در طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ مشارکت دارند، سقف مجاز خرید برای هر خریدار در این طرح، دو میلیون ریال است و خریداران می‌توانند با مراجعه به کتابفروشی‌های عضو طرح؛ کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی را با یارانه ۲۰ درصدی خریداری کنند.

فاضلی تصریح کرد: علاقه‌مندان برای مشاهده فهرست کتابفروشی‌های عضو طرح و جزئیات بیشتر می‌توانند به آدرس http://tarh.ketab.ir مراجعه کنند.

وی، طرح‌های حمایتی فصلی را نوعی سرمایه‌گذاری فرهنگی توصیف و بیان کرد: جامعه‌ای پیشرفت می‌کند که کتاب و مطالعه در زندگی مردم آن حضوری مستمر داشته باشد.

فاضلی با بیان اینکه در تاریخ تفکر همواره راهگشا بوده است، افزود: برگزاری طرح‌های حمایتی از کتاب و کتابخوانی به این دلیل که موجب تثبیت و ارتقای تفکر در زندگی انسان‌ها می‌شود حائز اهمیت است و جامعه و نسل جوان به اجرای این گونه طرح‌ها نیاز دارد؛ بنابراین هزینه کردن در این زمینه، سرمایه‌گذاری و اجرای آن بسیار ارزشمند است.

نوشته مشابه

دخالت نهادهای مختلف حاکمیتی یکی از دلایل افول مطبوعات

دخالت نهادهای مختلف حاکمیتی یکی از دلایل افول مطبوعات

دستگیری و محکومیت و تحت‌فشار قراردادن روزنامه‌نگاران و مدیران برخی روزنامه‌ها و نشریات منتقد به حبس، تبعید و …. شرایطی را رقم زده‌اند که روزنامه‌نگاری و رسانه نگاری چه مکتوب و چه دیجیتالی دچار افول، افت و سختی‌های متنوع شده‌اند. به گزارش گیلان صدر؛ علی کریمی پاشاکی یکی از پیشکسوتان...

پناه بی پناهان

پناه بی پناهان

اختصلاصی/ گیلان صدر؛ دکتر مختار جباری:در ايام ماضى كه آداب فتوت رايج بود و عياران جوانمردى مى كردند تا ظلمى بر مظلومى روا نشود ، پناهگاه مردم براى در امان ماندن از ظلم همين عياران و جوانمردان بودند . آداب فتوت و عيارى كه از اين مُلك رخ بربست به اقتضاء...

فیک‌نیوزها و باج‌نیوزها بال‌های کلاغ‌های رسانه‌ای در گیلان

فیک‌نیوزها و باج‌نیوزها بال‌های کلاغ‌های رسانه‌ای در گیلان

درست است که باج‌نیوز و فیک‌نیوز بال‌های پرواز کلاغ‌های رسانه‌ای هستند اما این کلاغ‌ها استراحت‌گاهشان مزارعی است که حامیان سیاسیشان در کنار برخی از مسؤولان برای پرواز در آسمان مه‌آلود رسانه‌ای در اختیارشان می‌گذارند. به گزارش گیلان صدر؛ ابراهیم افشاری در یادداشتی نوشت: سال ۲۰۱۷ بود که دیکشنری Collins عبارت...

آغاز اکران نمایش «در زمستان»

آغاز اکران نمایش «در زمستان»

به گزارش گیلان صدر: ۱۹ تیر؛ اولین روز اجرای نمایش «در زمستان» با کارگردانی مجید مژدهی بود. نمایش در زمستان؛ کاری از گروه تئاتر «جهش» از تاریخ ۱۹ الی ۲۶ تیر؛ هر شب ساعت ۲۰ روی صحنه خواهد بود. این نمایش یک اثر ملودرام مدرن است و جنبه های طنز...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

اخبار پربازدید

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.